Cena vlašských ořechů zdaleka neodpovídá tomu, co obsahují – mohly by být i dražší

Kdo by neznal vlašský ořech, je to plod ořešáku, jehož košaté koruny lemují mnohé silnice a v některých obcích jsou stále ještě běžnou dřevinou. Vlašské ořechy cenou https://www.nakliceno.cz/vlasske-orechy/ asi nikoho nepřekvapí, neboť jde o velmi výživný zdroj, přesto patří k těm levnějším druhům ořechů. Ve skutečnosti jsou ovšem natolik cenné, že by jejich finanční hodnota mohla být i vyšší. Jde totiž o jediný druh plodů v této kategorii, navíc velmi dobře dostupný a pěstovaný v našem zeměpisném pásmu, který vykazuje zcela ideální poměr zdravých tuků v jednotlivých složkách. Na jeden díl nenasycených mastných kyselin omega-3 připadají zhruba 4 díly omega-6. Dle doporučení lékařů bychom měli denně přijmout tyto tuky v poměru 1:2 až 1:6, a právě vlašáky se do tohoto doporučení vejdou úplně ideálně.

ořechy na stromě

S jinými druhy ořechů už to tak slavné není, tam je poměr výrazně ve prospěch omega-6. V České republice je v současné době mezi lidmi běžný poměr těchto tuků 1:20, tedy dvacet omega-6 k jedné omega-3. To pak vede ke kardiovaskulárním problémům (k tvorbě sklerotických plátů v cévách).

ořechy a skořice

Nezapomínejte, že jsou kalorické

Všechny ořechy patří do kategorie superpotravin, to znamená, že jejich obsah výživných složek výrazně vyniká nad ostatními zdroji potravy. Semena, jako je slunečnice, dýňová semínka, sezam, lněná semínka a zároveň ořechy konzumujeme v malém množství vzhledem k vysokému obsahu tuku. Přejíst se vlašských ořechů je naštěstí velmi obtížné, neboť se pocit sytosti dostaví velmi brzy, ale máte-li problém s nadváhou, s jejich přísunem to nepřehánějte, i když jsou pochopitelně zdravější, než cukrovinky.

Dopřávat si je ovšem můžeme každý den, stačí malá hrst pěti, šesti celých plodů, aby nám dodala optimální množství nenasycených mastných kyselin, minerálů a vitamínů (hlavně téměř celý B-komplex a vitamín E). Obsahují i velké množství hořčíku, který se z mnoha zemědělských plodin vytrácí, zejména z ovoce a zeleniny, hnojené chemickými hnojivy bez obsahu magnézia.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup