Co je to inzulín a jaké druhy známe?

Inzulín je hormon, který produkuje slinivka břišní, konkrétně buňky Langherhansových ostrůvků. Jeho úkolem je snižovat hladinu krevního cukru v krevním řečišti. Nejčastěji se s pojmem inzulín setkáme u těch, kteří trpí cukrovkou 1. nebo 2. typu. Ti mají totiž inzulínu nedostatek a potřebují si ho doplňovat do těla jinou cestou.

cukr

V historii byla cukrovka velký problém, na který mnoho lidí umíralo. Dnes však mají pacienti na výběr z mnoha typů inzulínu a také mají možnost vybrat si, jakým způsobem se jim bude podávat.

Dříve se podával lidem hovězí či prasečí inzulín. Mají podobná složení, jako inzulín lidský, avšak ne úplně totožný. Problémem bylo, že imunitní systém některých lidí se proti těmto inzulínům bránil. Dnes se podává inzulín vyvinutý chemicky, který je totožný, jako inzulín, který si vyrábí naše tělo.

inzulín

V základu rozeznáváme u inzulínu pět druhů. Všechny jsou dnes snadno dostupné v lékárnách, díky distribuci léčiv, která u nás funguje. Takto mají pacienti jistotu, že pokud budou inzulín potřebovat, bude pro ně snadno dostupný. Inzulín samozřejmě zakoupíte pouze na lékařský předpis.

Jaké tedy máme základní druhy inzulínu?

Rychle působící inzulín

Začíná účinkovat asi do 15 minut po podání. Vrchol účinku nastává asi za hodinu a přetrvává ještě několik hodin. Inzulín by se měl vždy aplikovat před jídlem a po jeho aplikaci by se měl člověk i hned najíst.

Krátkodobý inzulín

Tento inzulín má trochu delší nástup účinku, konkrétně asi 30 minut. Jeho největší účinnost nastává po zhruba 2 až 3 hodinách a účinkuje až 6 hodin.

Střednědobý inzulín

Tento inzulín udržuje hladinu cukru v normě asi 10 až 12 hodin od doby podání. Obsahuje navíc zvláštní druh proteinu, protamin, který právě pomáhá s kontrolou glukózy.

Dlouhodobý inzulín

Nástup účinku je až za 1 až 2 hodiny od podání. Účinkuje až 24 hodin. Výhodou je, že jeho působení je víceméně stabilní po celou dobu, co účinkuje.

Kombinované

Tyto inzulíny jsou kombinací dvou různých inzulínů, například rychle působící inzulín se střednědobým inzulínem.