Přírodní úkaz kdekoliv na světě

Duha
Nebo také optický úkaz, to jsou obrovské, vícebarevné oblouky na obloze, které Vás donutí se zastavit a užasle se dívat. Vzniká především po dešti nebo v mlze, kdy začíná svítit sluníčko, lomem s vnitřním odrazem slunečního světla na kapkách vody. Čím jsou větší, tím se duha stává výraznější. Na okrajích kapek vody se rozkládá světlo na různé barevné složky, odrážející se na vnitřní straně kapky a opouštějící ji v různých úhlech. Duhový oblouk je velký dle úhlu pohledu, ze kterého se na ni díváte a jak vysoko je v tu chvíli sluníčko. Ve chvíli, kdy je sluníčko na horizontu, lze očekávat dokonalý duhový oblouk. Jestliže ale zrovna letíte letadlem nebo balónem, můžete spatřit duhu jako uzavřený kruh. Mezi nejviditelnější barvy duhy patří: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá a fialová.
duha nad cestou
 
Dvojitá duha
Může vzniknout ve chvíli, kdy se v kapce vody lomené světlo odráží vícekrát než jednou. Říká se jí také sekundární nebo vedlejší duha. U nás zdomácněl název dvojitá duha. Vytváří se nad první duhou, které říkáme primární nebo také hlavní. Někdy, při vhodných podmínkách lze dokonce spatřit i terciální duhu, tzv. trojitou, která je méně výrazná než sekundární duha.
 duha nad polem
Kruhová duha
Jedná se o tzv. halový jev, vznikající lomem měsíčního nebo slunečního světla v atmosféře, v malých ledových krystalech.
 
Převrácená duha
Za jejím vznikem stojí krystalky ledu ve tvaru destičky, kdy shora do nich prochází sluneční nebo měsíční světlo, které poté vychází z boku, v úhlu 90°. Barvy duhy bývají velice výrazné.
 
Měsíční duha
Vzniká při lomu měsíčního světla o vodní plochu. Barevně bývá nevýrazná, bílá až nažloutlá.
 
Bílá duha
Jde o duhu, která má se jen minimálně barevně rozlišuje, vypadá jako takový bílý oblouk a vzniká především v mlhách, nebo v dešti s nestejnou velikostí kapek vody.
 
Mytologie
Irští skřítci, tzv. Leprikóni si dle mytologie schovávali hrnce plné zlaťáků na konci duhy. Jen tam mohli být člověkem spatřeni. Jenomže kde je konec duhy, ví to někdo? Oni přechytralí skřítkové prý nosili červený, někde i zelený, zlatem zdobený kabátek se sedmi řadami knoflíků, kalhoty, boty s přezkami a třírohý klobouk.
 dvě duhy
Umění
Duha byla, je a bude inspirací nejednoho malíře i spisovatele. Zračí se v ní pozitivní emoce, nádhera, obdiv i úžas najednou. A pozadu nejsou ani hudebníci s existencí tvorby českých i zahraničních písní obdivujících se duze.