Průmyslová keramika a nejen její historie

Relaxace a uvolnění, které tvoření keramiky přináší je skvělá věc. Vypnete hlavu, myšlenky a jen jste. Tvoříte vlastníma rukama a vzniká tím něco naprosto nového. Ale nehodí se to samozřejmě pro každého. Spíše to sedí těm, kteří mají rádi umění. A také se rádi vyjadřují výtvarnými schopnostmi. Keramika je také velice dobrá pro děti. Učí je se krásně soustředit. Manuálně se také výrazně zlepšují. A samozřejmě finálním produktem se mohou zajisté doma pochlubit. Mezi první keramické výrobky patří hliněné nádoby jako košíky nebo misky. Nejdříve se vůbec nevypalovaly, ale pouze vysoušely.

hrnčířský kruh

Dávno před naším letopočtem zhruba před 2-5000 lety se keramika začala vyrábět na pomalém otáčecím kruhu. A 3000 před naším letopočtem se objevil první hrnčířský kruh. A již v 19 století započal rozvoj průmyslové keramiky. A nejvíce se začalo vyrábět v oblasti Západních Čech, kde se vyskytoval kvalitní jíl a kaolín. Ve výrobně vznikali výrobky z co nejširšího sortimentu. V dnešní době je průmyslová keramika rozšířena po celé České republice. Asi největší výrobna je umístěna v Týně nad Vltavou. A je to obrovská cihelna. Dále firma TONDACH, která vyrábí různé druhy střešních krytin. Keramiku, která je žáruvzdorná vyrábí firmy jako SEEIF Ceramic a.s., Rájec – Jestřebí, Silike C.S. s.r.o. Děčín, ZEOLIT s.r.o. Kladno a další. Naše krásná Česká republika má opravdu bohatou historii, co se týče výrobě porcelánu. S touto výrobou se začalo již v 18 století.

keramika

A jeden z důvodů byl, aby výroba neuškodila Vídeňským ziskům. Hodně z firem nepřežily až do dnešních dob. Například závod Amphora, Bechyně, Bystřice pod Hostýnem, Keramické závody Znojmo, Ledvice, Lesov a další. Naše keramika je i v dnešních dnech velice oblíbená a vyhledávána na světovém trhu. To samé platí i u cihel a střešních krytin. Vždy se říkalo, že české ručičky, jsou zlaté ručičky. Například světoznámé cihlárny. Skvělá keramika s nádhernými ornamenty. Pochází z a.s. Dubí. Tento porcelán je kvalitní a vydrží vám velmi dlouhou dobu. Vyznačuje se i cibulovými kresbami a typickou modrou barvou. Česká republika pořád platí jako pokladnice nádherného porcelánu, keramiku a sklo. A doufám, že ještě dlouho budeme.