Severská chůze


Možná patříte také mezi lidi, kteří sport považují za svého úhlavního nepřítele. Přesto nedostatek pohybu není vůbec zdravý. Pokud je pro Vás náročné najít si sportovní aktivitu, zkuste třeba severskou chůzi.

Severská chůze neboli nordic walking je dynamická chůze se speciálními sportovními holemi, které vypadají trochu jako lyžařské hole. Tato aktivita vznikla ve Finsku. Tato aktivita se tam rozvinula v národní sport, který se rozšířil nejprve po celé Skandinávii a odtud do celé Evropy.
sportovní oblečení

Tuto disciplínu je možné vykonávat celý rok, kdekoli a v jakémkoli věku. Stačí jen kvalitní hole a obuv. Z klasické chůze se stává účinný trénink celého těla. Aktivita vychází v podstatě z lyžařského běhu. Vrcholoví běžkaři v současné době využívají severské chůze ke svému letnímu tréninku.

Velkou výhodou je, že namáháte a procvičujete všechny svaly v těle. Vaše tepová frekvence se nachází v oblasti, kde se cítíte dlouhodobě dobře, a přitom spotřeba energie je velmi vysoká. To znamená, že je vhodné si tento sport oblíbit také v případě, že byste potřebovali zredukovat svou váhu.

Pojďme se nyní podívat, proč je žádoucí využívání holí. Je to úzce spojeno s ohledem na zdraví. Hole tlumí nárazy na klouby nohou a ulevují jak kyčlím, tak páteři. Zvláště při sestupu Vaše klouby ocení milosrdné zacházení. Díky holím se také zvyšuje bezpečnost chůze a stabilita při nošení těžkým batohů, a to především v náročném terénu, kdy je mokro nebo je námraza. Poskytují dobrou oporu při chůzi a umožňují správně dýchat, určují vhodný rytmus chůze. Celkově nabízí mnohem vyšší výkon při chůzi, a přitom mnohem jistější a pohodlnější za vynaložení mnohem menší námahy.
nordic walking v horách

Samozřejmě důležité je osvojit si tu správnou techniku. Velmi cenné rady najdete samozřejmě na internetu, ale existují speciální kurzy, které Vás naučí využívat hůlky přímo v terénu.