Vlasy jako dar

Krásné vlasy jsou ozdobou každé ženy, ať malé nebo velké. Jenže jsou v životě lidském situace, kdy o tuto chloubu můžeme přijít. Většinou jako následek léčby velmi vážných nemocí nebo poruch autoimunity. Onemocnět mohou ale i samotné vlasy či vlasová pokožka. Pomozme nemocným ženám a holčičkám tím, že svoje ostříhané vlasy darujeme k výrobě paruk a vlasových příčesků. střapaté vlasy.jpg
Jaké vlasy můžeme darovat a komu?

  1. Vlasy by měly být co nejdelší, minimálně 30 cm, čím delší, tím lepší a hodnotnější. Musí být zdravé, čisté a pevně utáhnuté gumičkou či provázkem. Je důležité, aby držely pevně pohromadě a nerozpadaly se. Další podmínkou je, aby byly všechny seskládané ve směru růstu. Ideální je ustřihnutý cop. Vlasy sesbírané někde na zemi použít nelze, stejně tak jako vlasy, poškozené nešetrným barvením, odbarvováním nebo melírováním či vlasy barvené na růžovo, modro či zeleno. Naopak kvalitní zdravé vlasy, byť i šetrně barvené do přírodních odstínů, darovat můžete. Nerozhoduje ani to, zda jsou vlasy rovné, vlnité nebo kudrnaté.
  2. Ideální je nechat si vlasy odborně ustřihnout v některém z profesionálních kadeřnických salonů, abyste se i ve zkráceném účesu, cítili dobře. Následují další dvě možnosti: buď si tam vlasy rovnou i nechají a další kroky udělají za vás, nebo si svůj čerstvě ustřihnutý cop odnesete domů.
  3. Doma pak vlasy pevně obalte alobalem, aby nedošlo k jejich zacuchání, a odešlete poštou, popřípadě odevzdejte osobně v některém z nadačních fondů, jejichž adresy zjistíte na internetu. Nutné je přiložení darovací smlouvu. Nadační fond vaše vlasy převezme, překontroluje, změří a zváží a dále je nabídne společnosti, která zprostředkuje výrobu paruky v jedné z vlásenkářských dílen.  

A dodatek na závěr:
Darovat můžeme nejen dámské vlasy, ale i pánské nebo dětské, pokud splňují předepsané podmínky. Pánské vlasy bývají mnohdy i kvalitnější než dámské, protože jejich struktura nebývá narušena chemickým barvením či tepelnou úpravou.
Na výrobu jedné paruky je potřeba tak 5-8 copů a vlásenkářce tento úkon trvá zhruba měsíc. Je to velmi náročná práce, vyžadující preciznost a trpělivost. Cena paruky z pravých vlasů začíná někde kolem 20 tisíc korun.dlouhý cop.jpg
Skvělou zprávou je, že celosvětové prvenství v kvalitě vlasů si nese právě Česká republika. Bohužel opačným extrémem je to, že narůstá i počet onkologicky nemocných lidí, a tím i vzrůstající poptávka po parukách.
Proto, pokud je to v našich možnostech, podejme pomocnou ruku lidem v těžkých životních situacích, neboť, jak kdysi dávno řekl americký spisovatel Emerson: „Jedním z nejkrásnějších zadostiučinění v životě člověka je, že kdykoli se upřímně snažíme pomoci jinému, pomáháme i sami sobě.“