11 pravidel, díky kterým budete mít nejlépe zorganizovanou domácnost

 1. Všechno musí mít své místo

Pamatujte si. Každá věc má své místo a musí být bezpodmínečně po svém použití vrácená tam, kam patří. Dodržujete-li toto pravidlo, pak se vám pořádek ve věcech udržuje daleko lépe.
dózy s kořením

 1. Pravidelně vyhazujte

Jednou proberte své oblečení, podruhé knihy, které už nebudete číst. Nezapomeňte ani na různé tiskoviny a časopisy, které se kupí snad v každé domácnosti. Člověk se zkrátka musí naučit jednou za čas vyhodit věci, které již pravděpodobně vůbec nebude potřebovat.Bez občasného vyhazování vaše domácnost dokonale uklizená nikdy nebude a bude zahlcena zbytečnostmi.

 1. Nikdy nechoďte s prázdnou

Pořádek ve svých věcechmůžete udržovat snadněji, budete-li dodržovat to, že nikdy nebudete bezcílně chodit z místnosti do místnosti s prázdnýma rukama. Vždy je nutné věc, která do místnosti zjevně nepatří, přenést tam, kam naopak patří.

 1. Úklid si hoďte do diáře

Je dobré si naplánovat, který den z týdne budete věnovat úklidu. A poté to ideálně i dodržovat.

 1. Pořiďte si důmyslné vestavěné skříně

Co si budeme povídat, vestavěné skříně jsou jedním z důležitých pomocníků na cestě k dokonale zorganizované domácnosti. Vejde se do nich spousta věcí a navíc jsou dokonale schované za zavřenými dveřmi.

 1. Přeměňte prostor na úložný prostor

Každý bojuje s úložným prostorem. Je obzvlášť důležitý v malých bytech, ale i ve větších domech. Čím méně prostoru máte, tím efektivněji ho budete muset přeměnit na prostor úložný. Využít můžete prostor pod schody, ale i v jednotlivých schodech. Nebo si třeba nechte vyrobit na míru skříňky pod okny.

 1. Sezónní věci musí pryč

Letní a zimní věci vždy po sezóně ukliďte někam hlouběji do úložných prostor (pod postel, na skříň), ať vám zbytečně nepřekáží.

 1. Využijte každou poličku

Poličky a regály by neměly být prázdné. Měly by být vždycky efektivně využité k uložení všeho možného (nikoliv však zbytečného, viz pravidlo 1.)
stará kuchyň

 1. Multifunkční nábytek

Mluvíme o postelích nebo třeba o lavicích s úložnými prostory. Nechte si vyrobit nábytek, který poslouží dvojím způsobem.

 1. Schovejte i drobnosti

Hodinky, kravaty, šátky, šperky. I tyto drobnosti si zaslouží své místo. Pořiďte si na ně všemožné organizéry. Nyní je vaše domácnost ještě uklizenější.

 1. Přerovnejte kuchyň

Organizéry se jistě hodí i v šuplících v kuchyni, jinak byste v tom chaosu nenašli ani škrabku na brambory To stejné platí i ve spíži. K větší organizovanosti v kuchyni napomůžou také například dózy s popisky, košíky nebo drátkové police.