Jak na čištění zubů u psů?


U psů se, podobně jako u lidí, tvoří na povrchu zubů zubní plak. Jedná se o mikroskopickou vrstvu formovanou především slinami smísenými se zbytky potravy a částí bakterií obývajících přirozeně dutinu ústní. Zubní plak se tvoří i na zdravých zubech, tento jev tedy není způsobený žádným onemocněním.

zakousnutý pes

Proč si ale vlci zuby nečistí?

Tohle je otázka létající hlavou mnoha lidem, možná právě i vám. Odpovědí je fakt, že vlci, případně i divoce žijící psi, si zuby čistí, jen poněkud jiným způsobem než my. Součásti stravy těchto zvířat jsou kosti, při jejichž okusování a ohryzávání dochází jak k mechanickému stírání plaku, tak i k takovým pohybům čelistí, díky kterým je plak částečně setřásán. Přirozeného způsobu čištění psího chrupu využívají specializované dentální pamlsky pro psy. Ty svým tvarováním motivují psa k řádnému žvýkání, k tomu mohou i samotným složením rozpouštět vznikající zubní kámen, zlepšovat hygienu dutiny ústní a odstraňovat zápach. Dále tyto pamlsky posilují žvýkací svalstvo a podporují správnou funkci kloubů.
otevřená pusa psa

Jak psovi zuby správně vyčistit?

Pro tento účel se prodávají soupravy, jejichž součástí je buď psí zubní kartáček, nebo z gumy či mikrovlákna vyrobený násadec na prst, a zubní pasta. U některých výrobků je nutné pastu dokoupit zvlášť.

Pokud s čištěním zubů začínáte, je potřeba psovi kartáček či zubní násadec představit a navyknout jej na pohyby kartáčku v ústech, nápomocné je i obeznámit psa s chutí pasty. Proceduru byste nikdy neměli praktikovat, pokud je pes nervózní nebo nemocný. V takovém případě si může vytvořit negativní asociaci, a čištění se může stát velmi obtížným, až nemožným úkolem.

Před samotným čištěním naneste množství pasty o velikosti zrnka hrachu na kartáček, přiložte jej na vnější stranu zubu a otírejte ho pomalými, krouživými pohyby. Tento postup opakujte u každého zubu.

A nejdůležitější nakonec – psa po úspěšně přetrpěném čištění odměňte. Pozitivní závěr nejen upevní vaše vztahy, ale zpříjemní příští rituál čištění jak psovi, tak i vám.