Vánoční kaktus může být působivou bytovou dekorací

Vánoční kaktus byl do Evropy importován ze zemí Jižní a Střední Ameriky. Jeho domovinou jsou tropické deštné pralesy a i přesto, že je původem z tropů, dobře se mu daří v naší zeměpisné šířce a mírném klimatu. Když nám v zimě vykvete, je to vždy známkou toho, že se mu daří. Kromě typických růžových a fialových květů Vás mohou překvapit i květy bílé, nebo žluté.
velikonoční dekorace

Opravdu kvete jen v zimě

Vánoční kaktus nemá zrovna příliš v lásce sluneční paprsky, miluje polostín, ale nedostatek denního světla mu nesvědčí. V úplném stínu přestane růst a nevykvete. Zalévat by se měl poměrně intenzivně pouze od jara do podzimu, v zimě zálivku omezíme na minimum. Je zvláštní, že právě v chladném období roku, kdy můžeme mít kaktusy i v místnostech, kde se denní teplota pohybuje kolem 12 stupňů, spontánně rozkvete. Každopádně je kaktus poměrně odolný vůči nižším teplotám a daří se mu i v zimní zahradě. Minimální vegetační teplota by měla být 12 stupňů, maximální může přesáhnout i 29 stupňů.
velikonoční kaktus

Rozmnožování zvládne i začátečník, nic na tom není

Kaktusy velice snadno rozmnožíme, stačí odřezat roub – kousek větvičky, namočit jí do vody a do 14 dnů začne vypouštět kořínky. Jiná možnost je roub nechat zaschnout a po dvou dnech jej vložit do teplé vlhké zeminy nebo směsi s pískem. Roub se může přikrýt mikrotenovým sáčkem s malými otvory. Rouby však neřežeme v době, kdy rostlina kvete, jinak ztrácí na síle a opadají jí poupata.
V letním období může být kaktus třeba venku na balkoně nebo na domovní terase, měl by však být zastíněn před přímým sluncem. Nikdy však nevykvete v létě, na květ začíná nasazovat teprve v polovině října a kvete až do ledna. V této době zaléváme jen mírně, ale zemina nesmí přeschnout. Kaktusům docela prospívá občasné rosení rozprašovačem s vlažnou vodou.
kvetoucí vánoční kaktus

Pozor na vápník!

Přihnojovat je vhodné pouze hnojivem určeným pro kaktusy, a to v období kvetení v intervalu jednou za čtrnáct dnů až jednou za měsíc. Hnojivo ovšem nesmí být zásadité, nesmí obsahovat vápník, tedy ani žádné vaječné skořápky.
Rostliny se přesazují kdykoliv, mimo období kvetení. Zeminu připravíme ze směsi listovky, drnovky, písku a rašeliny, takže je mírně kyselá.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup